Terapia wisceralna

Terapia wisceralna w praktyce fizjoterapeuty

Koszt: 1200 zł
Czas trwania: 24 godziny dydaktyczne
Instruktor: mgr Marcin Szkolnicki – osteopata

Informacje: r.uryzaj@kursymasazu.com, 501 858 790

Terminy i Zapisy:

Intensywne trzydniowe teoretyczno – praktyczne szkolenie dotyczące zaburzeń wisceralnych i ich terapii przy wykorzystaniu technik wywodzących się z medycyny osteopatycznej.

Najnowsze badania radiologiczne, echograficzne, a także biochemiczne ukazują ogromną korelację schorzeń układu trzewnego z dolegliwościami związanymi z układem ruchu, a w tym przede wszystkim z kręgosłupem. Bezpośrednie nerwowo-mięśniowo-powięziowe połączenia między tymi układami nierzadko są pomijane w codziennej pracy z pacjentem.

Wg. J.P. Barrala wszelkiego rodzaju zablokowania w obrębie układu powięziowego, który podtrzymuje narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej (poprzez krezki, więzadła, czy otrzewną) mogą powodować ograniczenia ruchomości i inne zaburzenia w obrębie narządu ruchu. Przykładowo dysfunkcje w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa i obręczy barkowej mogą mieć powiązanie z dysfunkcją wątroby. Wątroba bowiem poprzez więzadło wątrobowo-przeponowe może min. przyczyniać się do zmniejszenia ruchomości przepony i zaburzeń oddechowych, co z kolei prowadzić może do większego zaangażowania pomocniczych mięśni oddechowych, m.in. mięśni pochyłych, czworobocznego, których przyczepy znajdują się właśnie na kręgach szyjnych.

W trakcie szkolenia, prezentowane będą sposoby lokalizowania, diagnozowania i interpretowania bólu pochodzenia wisceralnego. Co najważniejsze, uczestnicy poznają skuteczne, a zarazem bezpieczne techniki osteopatyczne i terapii manualnej dzięki zastosowaniu których, organizm pacjenta w maksymalnie możliwym stopniu odzyska równowagę, zapewniającą zdrowie i poczucie komfortu.

Dolegliwości bólowe oraz ograniczenia ruchomości kręgosłupa czy stawów obwodowych mogą posiadać silną korelację z zaburzeniami wisceralnymi. Odruchy somato-wisceralne czy wiscero-somatyczne bardzo często prowokują szereg negatywnych następstw, co w konsekwencji utrudnia lub znacząco wydłuża proces terapii. Znajomość najważniejszych przynajmniej powiązań narządów wewnętrznych z elementami układu ruchu pozwala podnieść skuteczność pracy terapeuty. Warsztat poświęcony jest wyjaśnieniom zależności układ parietalny vs układ wisceralny. W części praktycznej zademonstrowane będą przykłady pracy na organach wewnętrznych w przypadku typowych dolegliwości ze strony kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych.

Program szkolenia obejmuje:

1. J. P. Barral, A. Schopenchauer, W.  i M. Kucher, F. Chapman –  o narządach    wewnętrznych

2. Szczególna rola jelit w funkcjonowaniu człowieka

3. Nerw błędny – w teorii i praktyce – klucz do terapii wielu zaburzeń

4. Narządy wewnętrzne a przejście potyliczno-szyjne

5. Kluczowe mięśnie dla powstawania zaburzeń wisceralnych :

– mięśnie pochyłe,

-mięśnie piersiowe,

-mięśnie biodrowo-lędźwiowe,

6. Kąty żylne a zaburzenia wisceralne

7. Splot Batsona

8. Odruch wiscero – somatyczny, przeniesiony ból trzewny

9. Testy ortopedyczne, neurologiczne, funkcjonalne i ich interpretacja

10. Współczesne postępowanie terapeutyczne dla potrzeb pracy z pacjentem z          zaburzeniami wisceralnymi, zastosowanie technik:

– pośrednich,

– bezpośrednich,

-MET,

-manipulacj i mobilizacji

– normalizujacych

11. Przeciwwskazania względne i bezwzględne do terapii wisceralnej

12. Możliwości, cele oraz wskazania do pracy wisceralnej

13. Wątroba, żołądek i przełyk, dwunastnica, jelita, nerki, serce, płuca – przykładowe techniki stosowane w pracy z tymi organami.

Co można leczyć za pomocą technik wisceralnych ?

 • przewlekłe i ostre bóle głowy i kręgosłupa
 • specyficzne problemy przewodu pokarmowego np. zespół jelita drażliwego, nerwice żołądka itp.
 • zespoły bólu rzutowanego
 • zespoły pseudokorzeniowe np. „nietypowe rwy kulszowe”
 • trudne i niespecyficzne bóle kręgosłupa
 • niektóre bóle stawów obwodowych np. bioder i kolan
 • zespoły cieśni i urazy kompresyjne nerwów
 • stany po urazach komunikacyjnych
 • nietrzymanie moczu i stolca
 • zaparcia
 • problemy obrzękowe i wysiękowe
 • wspomaganie leczenia chorób układu oddechowego np. astmy

Kto może uczestniczyć w kursie : Zapraszamy fizjoterapeutów, lekarzy, terapeutów manualnych i studentów wymienionych kierunków.

Certyfikat: Po Kursie uczestnicy otrzymują dwujęzyczny certyfikat, zaświadczający o ukończeniu szkolenia i wymiarze jego godzin.