MARY BOND
JAK PRAWIDŁOWO CHODZIĆ, STAĆ, SIEDZIEĆ
NOWE ZASADY
Wydawnictwo Virgo 2018

Często wiemy, że źródłem bólu pleców jest nieprawidłowa postawa, ale nie wiemy jak zmienić swoje długotrwałe nawyki. W książce znajdziesz wiele informacji na ten temat, oraz praktyczne ćwiczenia, przez które Autorka przeprowadzi Cię krok po kroku.
„Nieprawidłowa postawa ciała i nieprawidłowe używanie własnego ciała są kwestią nawyku i jak każdy nawyk wymagają przede wszystkim zrozumienia. Przedstawione w tej książce objaśnienia to umożliwiają, dzięki czemu przejść możemy do kolejnego etapu – nauki opanowania takiego ustawiania swojego ciała, które będzie skuteczniejsze i bardziej bezpieczne. Terapeuci oraz każdy, kto szuka ulgi w bólu wynikającym z nieprawidłowych nawyków posturalnych, powinien poznać tę cenną książkę i zastosować się do zawartych w niej porad”. – Dr Leon Chaitow, neuropata, osteopata, profesor Uniwersytetu Westminster w Londynie, autor „Manipulacji czaszkowych na tkankach kostnych i tkankach miękkich”

„Ta książka jest świetnym dopełnieniem wszelkiego rodzaju pracy z ciałem, od chiropraktyki, poprzez osteopatię, pilates, aż po jogę. Przeczytaj ją uważnie i z jej zaleceń korzystaj codziennie – twoje ciało ci się odwdzięczy.”
– Thomas Myers, autor książki “Taśmy anatomiczne”

„Jak prawidłowo chodzić, stać, siedzieć” nie jest typowym poradnikiem, nie zawiera recepty, która byłaby złotą radą dla wszystkich. Taka recepta nie istnieje, gdyż na to, jak dany człowiek się porusza i jaką ma postawę, składa się zbiór jemu tylko właściwych nawyków. Książka zawiera zasady dotyczące struktury postawy i ciała w ruchu, które pomogą nauczyć się, jak najlepiej traktować swoje ciało. Wykonując proponowane tu ćwiczenia, przywrócisz ciału harmonię.
Książka składa się z czterech części. Część pierwsza pod tytułem Świadomość (Rozdział 1 i 2) przygotowuje na transformacyjną pracę przedstawioną w kolejnych częściach. W części drugiej, zatytułowanej Równowaga (Rozdziały 3–5), poznasz sposoby stabilizacji mięśni głębokich. Część trzecia, Orientacja (Rozdziały 6–8), bada relację między tym, w jaki sposób orientujesz się w otoczeniu i jak je postrzegasz, a tym, w jaki sposób stabilizujesz ciało i jak się poruszasz. Każdy rozdział zawiera ćwiczenia zwiększające świadomość, proste opisy anatomiczne, które pomogą ugruntować świadomość w rzeczywistości fizycznej, oraz wskazówki dotyczące tego, jak korzystać z nowej świadomości w życiu codziennym. W części tej omówione są także konkretne kwestie, jak ból dolnej części pleców oraz zespół RSI. Część czwarta Ruch (Rozdział 9 i 10) jest podsumowaniem wszystkich informacji i pokazuje, jak je wcielić w życie. Obejmuje chodzenie i stosowanie zasad dotyczących prawidłowej postawy w treningu fizycznym.
Doskonaląc swoją postawę od wewnątrz, nie będziesz budować muskulatury i idealnej rzeźby swojego ciała. Rozwiniesz za to odczuwanie i percepcję, dzięki czemu będziesz w stanie samodzielnie ustawiać swoje ciało w prawidłowym ułożeniu. Wymaga to jednak innego rodzaju ćwiczeń niż dotąd wykonywane.
W książce są proponowane dwa rodzaje ćwiczeń. Pierwszy to „eksploracja” – ćwiczenie, do zrobienia raz czy dwa razy, pomocne, by zrozumieć, w jaki sposób twoje ciało funkcjonuje lub mogłoby funkcjonować. Aby je wykonać, musisz odłożyć książkę na bok, znaleźć miejsce, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał, i poświęcić kilka minut na nawiązanie kontaktu ze swoim ciałem. Inne ćwiczenia, zwane „praktyką”, wymagają dłuższego czasu i większego zaangażowania. Chociaż nie musisz wkładać w nie dużo wysiłku, potrzebna będzie twoja pełna uwaga. Praktyka bardziej przypomina medytację niż konwencjonalne ćwiczenia, wykonywana mechanicznie nie będzie skuteczna. W miarę czytania książki i pogłębiania tej praktyki twoja umiejętność skupiania się na subtelnych wrażeniach płynących z ciała będzie się poprawiać.
Eksploracja i praktyka pomogą ci zrozumieć wewnętrzne napięcia kształtujące twoją postawę. Badając zaskakujące subtelności tych napięć, będziesz odkrywać na nowo swoje ciało i siebie samą. Dotrzesz do napięć, których istnienia nie podejrzewasz, i przywrócisz do życia części ciała, których świadomość utraciłaś.

Bezpłatny fragment i możliwość zamówienia książki
w Wydawnictwie Virgo:
http://virgobooks.pl/glowna/249-jak-prawidlowo-chodzic-mary-bond.html

Pozdrawiam i polecam

Rafał Uryzaj