Stres to choroba cywilizacyjna XXI w. Wyścig szczurów, ludzie żyjący w natłoku obowiązków, wyścig za kasą. To wszystko daje nam wysyp chorób autoimmunologicznych, gdzie z powodu stresorów zmienia się wiele funkcji w naszym organizmie, który zaczyna atakować sam siebie. To jednak temat na kolejny wpis, który już niebawem.

Badacze z Uniwersytetu Sussex pokazali swoimi badaniami jak w prosty sposób można zredukować szybko i przyjemnie stres. Okazuje się, że czerpanie wiedzy z ogólnodostępnych książek może zredukować stres nawet o 68% ! To naprawdę sporo. Podczas gdy czytamy książki w ciągu zaledwie 6 minut od rozpoczęcie tej czynności zauważono u badanych spowolnienie tętna i redukcję napięcia mięśniowego. Żadna inna aktywność obserwowana w badaniu nie spowodowała takiej redukcji stresu. Słuchanie ulubionej muzyki wykazało reedukację na poziomie 61%, spacerowanie 42%, a granie w grę komputerową zaledwie o 21%.

Zobaczmy zatem jak prosta czynność może mieć zbawienne działanie w profilaktyce powstawania takich schorzeń jak cukrzyca, zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa czy miażdżyca.

Piśmiennictwo:

  1. Lewis D., One Minute Stress Management, Random House, 2011.