Przez ostatnie kilka lat rozwinęło się wiele rozbieżności dotyczących rozejścia mięśnia prostego brzucha (RMPB). Diastasis – z greckiego: separacja; recti/rectu – prosty (mięsień prosty brzucha). Obecnie na temat rozejścia można posłuchać w telewizji śniadaniowej, radiu, przeczytać w internecie…. Lecz mimo coraz większego rozpowszechniania tematu w dalszym ciągu świadomość ludzi jest bardzo ograniczona. Medycyna konwencjonalna bagatelizuje problem proponując operacje chirurgiczne, które raczej poprawiają estetykę brzucha. Po operacji powstaje blizna, która bardzo oddziałuje i wpływa negatywnie na organizm. Następstwa wynikające z osłabionych mięśni brzucha dotyczą całego organizmu dlatego praca z pacjentami z rozejściem jest terapią holistyczną. Grupa ginekologów, położnych, którzy chcą współpracować z fizjoterapeutami jest co raz większa, jednak temat RMPB pozostaje dyskusyjny.

Zaprzyjaźnij się ze swoim brzuchem!
Nikt nie jest odporny na rozejście. Co więcej – powiem Wam, że w chwili narodzin, każdy z Nas je ma, aż do momentu kiedy układ nerwowy nie dojrzeje, co następuje około 3 roku życia.
Kresa biała (linea alba) – to ona jest tutaj główną bohaterką, która podczas ciąży, szczególnie po 35 tyg. rozciąga się nawet pięciokrotnie w stosunku do pierwotnej grubości. Włókna kolagenowe łączą ze sobą dwa duże, symetrycznie biegnące pionowo mięśnie, których początek określany jest na wyrostku mieczykowatym mostka, a koniec na spojeniu łonowym. Ponieważ Nasze ciało działa jak domino, a wszystko jest ze „sobą połączone” możemy sobie wyobrazić, że rozejście mięśnia to tylko wierzchołek góry lodowej, którą powinniśmy „zdobywać” od podstaw. Mam tutaj na myśli holistyczne podejście terapeutyczne, czyli pracę nad mięśniem poprzecznym, mięśniem skośnym zewnętrznym i wewnętrznym, pracą żeber, przepony itd…

Skąd „to” się bierze – czyli prowokacja RMPB:
Jak wspomniałam wcześniej włókna kolagenowe kresy białej rozciągają się nawet pięciokrotnie (mając na uwadze kobiety w ciąży), lecz żeby było sprawiedliwie na tym świecie muszę Was uświadomić, że mężczyźni i dzieci również są diagnozowani z tą dysfunkcją.
Czynnikami prowokującymi są:
– ciąża powyżej 35 roku życia
– ciąża mnoga
– otyłość
– liczne ciąże
– nieprawidłowo wykonywane czynności dnia codziennego – podnoszenie, wstawanie, kichanie
Otyłość wisceralna, duży brzuch, brak aktywności, siedzący tryb życia to tylko nieliczne powody, które mogą przyczynić się do powstania RMPB.

A co z konsekwencjami?
Zaburzenie ciśnienia śródbrzusznego, nierównomierna praca przepon, osłabienie mięśni posturalnych to jedne z pierwszych objawów RMPB. W następstwie:
– nietrzymanie moczu
– nietrzymanie stolca
– ból kręgosłupa – początkowo w odcinku lędźwiowym
– przepukliny
Kobiety – te zaraz po porodzie, które pojawiają się w moim gabinecie proszą mnie żebym pomogła im wrócić do spodni sprzed ciąży. Wszystko jest do zrobienia, ale po pierwsze odpowiednie ćwiczenia, a po drugie systematyka.

Jak sprawdzić czy mam RMPB?
Daj sobie chwilę.
Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, lewą rękę połóż pod głową, prawą rękę nad pępkiem, tak żeby palce Twojej dłoni ułożone były na kresie białej – między jednym, a drugim mięśniem prostym. Jesteś gotowa? To do dzieła… Unieś głowę do góry i sprawdź czy palca „wpadają” Ci w brzuch. Powtórz ruch głową przesuwając palce swojej dłoni pod mostem i pod pępek.
Interpretacja: Jeżeli w którejkolwiek próbie Twoje palce wpadły Ci w brzuch koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą!
Przykład z mojego „podwórka”: będąc na wieczorze panieńskim mojej przyjaciółki w pewnym momencie wszystkie odsłoniły brzuchy, położyły się na ziemi i poprosiły o przebadanie. Mam przyjemność prowadzić warsztaty z powyższej tematyki i niestety muszę zauważyć, że nie trafiła mi się jeszcze grupa, która w 100% jest „sprawna”. Tak i na panieńskim też zdiagnozowałam rozejście u dwóch młodych mam.

Jak sobie radzić z RMPB?
Rozpoczynając terapię musisz wiedzieć, że jest to długotrwała praca. Nie zależnie czy jesteś zaraz po porodzie, gdzie cały czas wydzielany jest hormon relaksyny, czy też rodziłaś rok, dwa czy pięć lat temu! Stosunek powrotu mięśni prostych brzucha na swoje miejsce jest zależny od momentu, w którym zaczniesz pracować nad sobą. Zacznij od prawidłowego wykonywania czynności dnia codziennego, zadbaj o swój oddech, nie wykonuj ćwiczeń na bezdechu! Ciśnienie śródbrzuszne może zrobić jeszcze większy bałagan. Zgłoś się do fizjoterapeuty, który początkowo nauczy Cię budować napięcie mięśni brzucha poprzez delikatne ruchy, oddychanie, ściąganie żeber i pracę miednicy.
Eliminacja nieprawidłowych wzorców to połowa sukcesu!

Zatem zapraszam do współpracy i trzymam za Was mocno kciuki 👍 Czysta przyjemność nie wspominając o satysfakcji.

👩🏻‍🏫 Autorkami tekstu są instruktorki Centrum:
mgr Klaudia Popczyk
mgr Ewa Kaźmierczak

ℹ️ Wszystkich z Was, zainteresowanych tematyką (w teorii oraz praktyce ) rozejścia mięśnia prostego brzucha, zapraszamy na szkolenie prowadzone przez Klaudię oraz Ewę↓
DRA. Rozejście mięśnia prostego brzucha .