Poniżej przybliżę Wam sposób myślenia, którym posługuję się w codziennej praktyce. Spróbujemy spojrzeć na klienta/pacjenta w sposób globalny. Pytanie: czy faktycznie może być tak jak w tytule? Oczywiście. Trzeba pamiętać, że każda komórka naszego ciała jest otoczona tkanką łączną – powięzią, która przekazuje napięcia i nadaje mu kształt. Nie ma możliwości wpłynięcia na jeden element tego układu nie oddziałując na całość.

Posłużymy się prostym językiem.

Pojawia się w Waszym gabinecie osoba, która mówi, że jej główną dolegliwością jest drętwienie palców prawej dłoni (V i płowa IV palca strony dłoniowej). Myślicie o nerwie łokciowym, punkcie spustowym piersiowego mniejszego, splocie ramiennym i o mięśniach pochyłych, i jeszcze kilku strukturach związanych z tymi objawami. To myślenie jest jak najbardziej poprawne. Pokażę Wam innym punkt widzenia.

Uruchomcie wyobraźnię – w moim odczuciu ona będzie tutaj kluczowa. Widzicie osobę stojącą do Was przodem.

  • Lewa stopa jest bardziej opadająca i ustawiona na zewnątrz. Za tym może pójść lewe kolano w kierunku koślawości, lewy kolec biodrowy przedni górny ustawiony bardziej w dół i do przodu (nad aktywny mięsień lędźwiowy, chcący wyrównać niedoskonałości tego co dzieje się poniżej). Idąc dalej klatka piersiowa jest przesunięta w lewo względem miednicy.
  • Głowa chcąc utrzymać środek ciężkości ciała w sensownym miejscu, przesuwa się w prawo względem klatki piersiowej.
  • Prawy bark jest położony wyżej, lewy niżej (lewy nie ma odpowiedniego podparcia w postaci klatki piersiowej).
  • Tak mniej więcej może wyglądać sylwetka Waszego klienta/pacjenta.
  • Teraz przeanalizujemy, które okolice/tkanki są skrócone i gdzie nastąpiła kompresja w wyniku tych skróceń.
  • Mięśnie strzałkowe w lewej nodze są skrócone.
  • Zmniejszona przestrzeń między talerzem kości biodrowej, a krętarzem (pośladkowy wielki, średni, mały, napinacz powięzi szerokiej). Skrócony mięsień lędźwiowy po lewej stronie.
  • Skrócone przywodziciele w prawej nodze, prawy staw biodrowy prawdopodobnie w większej kompresji.
  • Przestrzeń (kompresja) między klatką piersiową, a miednicą po prawej stronie jest zmniejszona, co za tym idzie oddech (praca żeber) skromniejszy. Nareszcie dotarliśmy do szyi 😉 gdzie przestrzeń między prawym barkiem, a szyją jest mniejsza niż po lewej stronie, a mięśnie pochyłe są skrócone.
  • Po mięśniach piersiowych, najszerszym też można się tego spodziewać. Mamy gotowe objawy? Jak najbardziej. Warto patrzeć globalnie? Oczywiście.

Im dalej sięgnie nasza myśl przyczynowo-skutkowa tym więcej problemów jesteśmy w stanie rozwiązać.

Czy w powyższym przypadku może być zaburzone czucie lub ból na zewnętrznej stronie lewego uda spowodowane podrażnieniem splotu lędźwiowego przez mięsień lędźwiowy? Może być. Jest szansa, że pojawi się ból karku po lewej stronie? Jest taka opcja, bo obręcz barkowa nie ma dobrego podparcia na klatce piersiowej i część zstępująca mięśnia czworobocznego jest nadmiernie ciągnięta w dół. Może być tego sporo. Szukajcie skróconych, mało elastycznych tkanek, “posklejanych” przegród międzymięśniowych.

Świetnym narzędziem do zmiany elastyczność tkanki, wydłużenia skróceń powięziowych jest Masaż Tkanek Głębokich. Dlatego zapraszamy Was na nasze kursy, gdzie uczymy jak patrzeć na ciało strukturalnie, a nie tylko lokalnie.

Kurs masażu tkanek głębokich

Autor: Arkadiusz Rosiek