Techniki osteopatyczne – leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Techniki osteopatyczne – leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Koszt: 950 zł

Prowadzący: Kamil Śnieciński

Czas trwania: 20 h dydaktycznych

Informacje: r.uryzaj@kursymasazu.com

Terminy:

 

Według literatury medycznej problem stawu skroniowo-żuchwowego, w którym występuje chociaż jeden z objawów świadczących o jego zaburzeniu, dotyczy aż 33% populacji. Częstość występowania dysfunkcji w tym obszarze wynika z licznych bezpośrednich i pośrednich kostnych, mięśniowych czy powięziowych połączeń. Połączeń, które mają istotny wpływ nie tylko na sam rejon głowy i szyi, ale również na resztę ciała. Jednocześnie, z punktu widzenia terapeuty, praca ze stawem skroniowo-żuchwowym nie należy do prostych. Niemniej jednak często stanowi „klucz” do rozwiązania problemu, z którym pacjent boryka się nawet latami.

Szkolenie praktyczno-teoretyczne, składające się z dwóch dni szkoleniowych (16 godzin dydaktycznych).

Kurs rozpoczyna się o godzinie 9.00 (sobota) i trwa do 18.00
Drugi dzień rozpoczyna się o 8.30 i trwa do 14.30.
Każdego dnia w planie kursu przewidziane są 2-3 przerwy kawowe oraz 1 przerwa obiadowa.

 

Program szkoleniowy zakłada nauczanie kursantów m. in. technik manualnych dla istotnych struktur kostnych oraz tkanek miękkich zaangażowanych w budowę i funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego. Ponadto szczegółowo zostanie omówiony związek pomiędzy szyjnym odcinkiem kręgosłupa, kością gnykową, przejściem szyjno-piersiowym, przejściem potyliczno-szyjnym a samym stawem, jak również zostaną określone cele terapii. Treści merytoryczne: – anatomia stawu – biomechanika stawu – rodzaje dysfunkcji stawu – manualne badanie kliniczne (obserwacja, specjalistyczne testy, palpacja) – palpacyjna lokalizacja istotnych struktur obszaru głowy, szyi i górnej części klatki piersiowej – techniki trakcji i trakcji z translacją – mobilizacje w przodoprzesunięciu krążka stawowego – testy bezpieczeństwa – postępowanie terapeutyczne dla wybranych, typowych dysfunkcji kości gnykowej, żuchwy, szczęki, kości skroniowej, przejścia potyliczno-szyjnego i szyjno-piersiowego, powięzi szyi, głowy.

Uczestnicy szkolenia wzbogacą swoją wiedzę z zakresu stawu skroniowo-żuchwowego. Zapoznają się z dysfunkcjami jakie najczęściej występują w tym obszarze, a także z wyspecjalizowanymi testami oraz z technikami wspomagającymi jego terapię włączając w to niezwykle skuteczne w tym wypadku wybrane techniki osteopatyczne.

Kurs kierowany jest do: fizjoterapeutów, studentów fizjoterapii, neurologopedów, lekarzy stomatologów, lekarzy specjalistów rehabilitacji oraz reumatologii.

Po Kursie uczestnicy otrzymują dwujęzyczny certyfikat, zaświadczający o ukończeniu szkolenia i wymiarze jego godzin.