Kątnica, która jest początkiem jelita grubego przylega do powięzi mięśnia biodrowego. Często mamy do czynienia z przewlekle skróconym mięśniem biodrowym (chociażby przez spędzanie czasu w pozycji siedzącej – niestety, z drugiej strony mamy przez to grono pacjentów) . Mięsień ten swoim obszarem zahacza czy raczej jest integralną częścią stawu krzyżowo-biodrowego, oczywiście po jego stronie przedniej. Warto wziąć to pod uwagę chcąc uwolnić napięcia z tego stawu i wprowadzić tam większy ruch.

Wróćmy trochę wyżej, napięty m. biodrowy, jego powięź również, napięta kątnica (nerw skórny boczny uda może być uciskany przez tą strukturę wisceralną – mam tutaj do czynienia z zaburzeniem neuralnym w postaci parestezji bocznej części uda) . Kątnica przekaże swoje napięcie wyżej do okrężnicy wstępującej, która jest przymocowana do tylnej ściany jamy brzucha za pomocą powięzi Toldta. Mamy napięty iliacus, okrężnicę wstępującą, będzie z pewnością napięty psoas. Powstaje nam w ten sposób ciekawe zaburzenie. Może dojść do sklejenia i zaburzenia ślizgu powięzi mięśnia lędźwiowego z powięzią Toldta. W ten sposób mogą pojawić się bóle pseudokolkowe, czy chociażby syndrom jelita drażliwego. Skrócony psoas wpłynie na zmniejszenie ślizgu w kanale kręgowym. Warto wtedy ten ślizg przywrócić poprzez techniki neuralne np. z dala od odcinka lędźwiowego jeśli dolegliwości są silne. Jeśli problemy nie są mocno dokuczliwe trzeba popracować strukturalnie aby efekt naszych działań był trwały. Tutaj dobieram najskuteczniejsze techniki wpływające na wzorzec posturalny.

Jak pisałem wyżej może dojść do:

  • zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego po stronie prawej
  • parestazji bocznej/górej części uda
  • bóli pseudokolkowych
  • jelita drażliwego,

również:

  • rotacji w odcinku L-S
  • prawego zgięcia bocznego w odcinku lędźwiowym
  • bóle okolicy nerki
  • i innych

Takiego sposobu myślenia/analizowania problemu uczymy na kursie. W mojej ocenie dla skutecznego działania w obszarze lędźwiowo-miednicznym niezbędne jest podejście wisceralne, neuralne, strukturalne. Sam kurs stworzyłem z myślą kompleksowego podejścia do tej okolicy. Przecież większość pacjentów przychodzi do nas właśnie z powyższymi problemami okolicy lędźwiowo-miednicznej.

Autor:

Arkadiusz Rosiek

 

Zapraszamy na szkolenie z Terapii Wisceralnej